Оформлення стели пам'ятника
При виборі оформлення пам'ятника зверніть увагу на:
- розмір стели - від розміру стели залежить розмір портрета та написів, розмір та кількість елементів художнього оформлення. Не слід перевантажувати невеликий камінь великою кількістю декоративних елементів. І навпаки, на великій стелі портрет та гравіювання мають бути досить великими, щоб не створювалося відчуття порожнечі. Щоб не перевантажувати пам'ятник оформленням, частину елементів можна перенести на зворотний бік, надгробок або тумбу.
- форма стели - складна різьблена форма не вимагає додаткової прикраси, оформлення фігурної стели має поєднуватися з її формою. На прямокутному камені можна розмістити практично будь-яке оформлення.
Для виготовлення деколи на склі застосовують особливий вид загартованого ударостійкого скла. Технологія виготовлення аналогічна деколи на кераміці, але керамічні фарби наносяться не на лицьову сторону, а на оборотну. Зображення знаходиться всередині під надійним захистом скла. Після нанесення зображення, виріб проходить цикл випалу при температурі близько 600°С. При цьому фарби вплавляються в товщу скла, надійно закріплюючись у ньому.
Як і керамічна деколь, деколь на склі не вицвітає від ультрафіолету, не псується від дощу та снігу, не тріскається від перепадів температур. Краї скляної деколи мають скошені краї, що надає виробу особливого світіння та закінченого вигляду.
Цей вид деколи кріпиться методом фіксації на пам'ятнику кріпленням з латуні або нержавіючої сталі, яке піддається спеціальному обробленню. Заготівля на гвинтах вклеюється в отвори у камені.
Гравірування портрета на камені здійснюється переважно на темному камені (габро, долерит, темно-сірий граніт). Можливе гравіювання на деяких видах кольорового граніту. На світлому камені портрет робити не варто - зображення погано видно, т.к. і фон і світла скелі. Зображення нагоїться способами:
- за допомогою гравірувального верстата. Цей вид гравіювання передбачає перенесення зображення безпосередньо з комп'ютера. Головне достоїнство цього у тому, що портрет і зображення відповідатимуть ескізу з максимальною точністю. На сьогодні це найнадійніший спосіб гравіювання.
- вручну, за допомогою спеціальних інструментів та за допомогою гравірувального верстата. Мінуси ручного гравіювання - витратно за часом, потрібне фото дуже гарної якості, немає гарантії 100% схожості з оригіналом.
Портрети покриваються складом, який утворює на гравіювання захисну плівку, що оберігає її від вологи. Необроблені портрети у вологу погоду темніють і практично зливаються з каменем, покриті складом - залишаються видно навіть під дощем.
різьблення по каменю. Застосування художньої різьби при виготовленні пам'ятника надає індивідуальності, дозволяє точніше розкрити образ людини і створити справжній витвір мистецтва. Різьблені елементи роблять пам'ятник особливим. Різьблені елементи можуть бути виконані вручну або за допомогою фрезерного верстата.